Gençler için RE-You Projesi Kursları

Gençler için RE-You Projesi Kursları

RE-You Projesi kapsamında düzenlenecek eğitim programının temel amacı, teknik bölümlerden mezun olmuş 18-29 yaş arası 480 gence, yenilenebilir enerji sektöründe istihdam edilmelerine yardımcı olacak nitelikleri kazandırmaktır. Başarılı kursiyerlere Türkiye’nin farklı şehirlerindeki yenilenebilir enerji şirketlerinde staj yapma imkânı sağlanacaktır.

Balıkesir Üniversitesi ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde Seviye 5 Ulusal Meslek Standartları (UMS) kapsamında rüzgâr, fotovoltaik, biyogaz enerjisi alanlarında teorik ve uygulamalı eğitimler verilecektir. Kursiyerler yenilenebilir enerji sistemleri eğitimlerine ek olarak, kariyer ve kişisel gelişim (motivasyon, zaman yönetimi, iletişim, girişimcilik, yönetim ve organizasyon gibi) konularında da eğitimler alacaktır. Eğitim dili Türkçedir.

Her bir enerji sistemleri eğitimi 3 ay sürecektir. Başvuru sürecinde adaylardan çalışma alanlarına göre enerji sistemlerinden (rüzgâr, fotovoltaik, biyogaz) birini seçmeleri istenecektir. Her kursiyer yalnızca bir yenilenebilir enerji sistemi eğitimine katılabilecektir.

Eğitim süresince hem uygulamalı (her iki üniversitede kurulan laboratuvarların kullanımı ve Güney Marmara Bölgesi'ndeki yenilenebilir enerji şirketlerine yapılacak saha ziyaretleri) hem de teorik dersler verilecektir.

Başarılı olan kursiyerler, eğitim sonunda yapılan sınavda başarılı olmaları halinde, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından tanınan Seviye – 5 Mesleki Yeterlilik Belgesi alacaklardır.

Rüzgâr alanında eğitim alacak kursiyerler ayrıca 5 günlük Global Wind Organization Basic Safety Training (https://www.globalwindsafety.org/) katılacak ve başarılı olmaları halinde sertifika alacaklardır.

3 ay boyunca yenilenebilir enerji eğitimleri ve kariyer odaklı kurslar alacak olan 240 teknisyene Elektrik Akım Tesisleri (EKAT) için İş Yetki Belgesi eğitimi verilecektir. Bu nedenle, 3 ay boyunca yenilenebilir enerji eğitimlerine ve kariyer odaklı kurslara katılacak teknisyenler, 1 ay daha sürecek olan EKAT eğitimini de almış olacaklardır (EKAT eğitimlerinin Eylül 2023'te başlaması planlanmaktadır).

30.11.2000 tarih ve 24246 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Elektrik Akım Tesisleri Yönetmeliği'nin (EKAT) 59. ve 60. maddelerine göre, teknisyenler trafo merkezinde çalışmak veya staj yapmak için bu eğitimi almak zorundadır.

Eğitimler, yetkili kurumların müsaitlik durumuna göre Manisa, İstanbul veya Antalya'da gerçekleştirilecektir.

Eğitim 1 ay sürecek olup, kursiyerler eğitim merkezinin misafirhanesinde konaklayacaktır.

Eğitim ayrıca öğünleri (kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği) içerir.

Sınavı geçen başarılı kursiyerler “Elektrik Kuvvetli Akım Tesislerinde Yüksek Gerilim Altında Çalışma İzin Belgesi” almaya hak kazanacaktır.

Devamı için lütfen ziyaret edin.

https://reyouproject.org/online-basvuru/

Makaleyi Paylaş