Küresel Güneş Enerjisi Kurulu Gücü Tw Seviyesine Ulaştı

Küresel Güneş Enerjisi Kurulu Gücü Tw Seviyesine Ulaştı

Küresel güneş enerjisi kurulu gücü, geçen yıl ilave edilen 168 GW’lık rekor kurulumla 2021 sonunda 940 GW olarak kayıtlara geçerken, Mayıs itibarıyla "TW" seviyesine yükseldi.

SolarPower Europe tarafından hazırlanan ve Intersolar Avrupa Güneş Enerjisi Konferans ve Fuarı’nda açıklanan “Güneş Enerjisi Küresel Piyasa Görünümü” raporuna göre, Mayıs itibarıyla “TW” seviyesine yükselen küresel güneş enerjisi kurulu gücüne bu yıl sonunda 200 GW kapasite eklenecek.

Covid-19 salgını nedeniyle tedarik zincirindeki aksamalara rağmen, son 3 yılda güneş enerjisi alanında yatırımlar hız kesmeden devam etti.

7 Küresel güneş enerjisi piyasasında kritik eşiğin aşılmasıyla yeni bir döneme girilirken, 2025’e kadar söz konusu kapasitenin 2,3 TW’a ulaşması bekleniyor. 2012 yılında güneş enerjisi kurulu gücünde 100 GW’ın aşılması kritik eşik olarak değerlendirilmişti.

Güneşte “TW çağı” başladı

SolarPower Europe Başkanı Aristotelis Chantavas, rapora ilişkin değerlendirmesinde, güneşte “TW çağı”na girildiğini belirterek, 2 TW’lık kapasite eşiğine 3 yıl içinde ulaşılacağını söyledi.

Güneş enerjisinin küresel anlamda en hızlı büyüyen ve gelişen kaynak olduğunu ifade eden Chantavas, şunları kaydetti: “2021’de 302 GW’lık yenilenebilir enerji kapasitesi kurulumu gerçekleşti. Bunun 168 GW’ını güneş enerjisi oluşturuyor. Tüm dünya güneş enerjisinin iklim değişikliği ile mücadele başarılı olduğunu ve ülkelerin enerjide bağımsız olmasını sağlaması açısından önemli olduğunu gördü. Güneş enerjisi sıra dışı enerji fiyatlarının yaşandığı günümüzde bize biraz rahatlama sağlayacak.”

SolarPower Europe Üst Yöneticisi (CEO) Walburga Hemetsberger de Avrupa güneş piyasasında bu yılki 39 GW’lık ilave kapasitenin 4,57 milyar metreküp Rus doğal gazını ikame edeceği bilgisini verdi.

Kaynak:

Küresel Güneş Enerjisi Kurulu Gücü Tw Seviyesine Ulaştı

Makaleyi Paylaş