Türkiye'de Yeşil Destinasyon Modelinin İlk Örneği Tamamlandı

Türkiye'de Yeşil Destinasyon Modelinin İlk Örneği Tamamlandı

"Yeşil destinasyon modeli" oluşturmak amacıyla ilk kez Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde hayata geçirilen Sürdürülebilir Enerji Temelli Turizm Uygulama Merkezi (SENTRUM) projesi tamamlandı.

Enerji verimliliği, yenilenebilir enerji ve sürdürülebilir turizm uygulamalarıyla “yeşil destinasyon modeli”nin ilk örneği olan SENTRUM projesi kapsamında Küçükköy’ün “yeşil destinasyon” dönüşümüne 10 milyon lira yatırım yapıldı.

Enerjisa Enerji, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Sabancı Üniversitesi iş birliğinde gerçekleştirilen proje kapsamında, ilk olarak bölgenin turizm kaynak değerleri belirlendi. Yeşil satın alma, sürdürülebilir ulaşım, üretim ve tüketim konularında yol haritaları hazırlandı. Doğa ve enerji temalı alternatif bisiklet ve yürüyüş rotaları oluşturuldu.

Turizm işletmeleri ve kamu binalarına yönelik enerji etüt çalışmaları sonrasında işletmelere enerji verimli aydınlatma ve beyaz eşya desteği verildi, Necmi Komili İlk ve Orta Okulu ile Küçükköy Kültür Merkezi’nde enerji verimliliği ve güneş enerjisi santrali uygulamaları yapıldı. Böylece, Necmi Komili İlk ve Orta Okulu “net sıfır enerjili bina” olarak Türkiye’de ilklerin arasında yer aldı.

İklim değişikliğine karşı mücadelede ölçülebilir faydaların görüldüğü projeyle bölgede yıllık 15 bin kilogram kömür kullanımının önüne geçilerek enerji tasarrufu sağlanırken, yıllık 90 bin kilogram karbon emisyonu da engellenmiş oldu.

Turizm sektörünün yenilenebilir enerji kaynaklarından ve diğer sürdürülebilir uygulamalardan tek destinasyonda nasıl yararlanabileceğini ortaya koyan proje kapsamında 120 kW kurulu güce sahip şarj istasyonunun kurulumuyla Küçükköy, yüksek hızlı elektrikli araç şarj altyapısına da kavuştu.

Küçükköy’de edinilen deneyimle SENTRUM projesinin farklı destinasyonlarda da uygulanması için çalışmaların devam edeceği açıklandı.

Kaynak :Türkiye’de Yeşil Destinasyon Modelinin İlk Örneği Tamamlandı

Makaleyi Paylaş